Jamajský sprinter Usain Bolt se stal velmi rychle běžeckou legendou, to co se mu povedlo na olympiádě v Pekingu v roce 2008 je opravdu jedinečné. K jeho škodě může být jedině to, že se sprint nemá více disciplín.

Ale i tak odvézt si domů tři zlaté medaile na tratích 100 metrů, 200 metrů a 4 x 100 metrů překážek na každém v nových světových rekordech, taková konstelace hvězd aby se toto povedlo jednomu člověku, se sejde snad jen jednou za tisíc let.

Člověk, který posunul hranice

Usain Bolt

Svým výkonům občas nevěřil ani sám Bolt.

Usain Bolt je světovým rekordmanem v nejkratších sprintech, kde posunul hranice lidských možností, a to o takový kus, jako málokdo před ním. Jeho rekord na 100 metrů 9.58 s z Berlína v roce 2009 tu pravděpodobně ještě nějaký hodně dlouhý čas zůstane jako výzva pro ostatní atlety. Stejně tak drží Bolt rekord na dvoustovku 19,19 s (taktéž z MS 2009, Berlín) a zapomenout bychom neměli ani na Štafetu 4 x 100 metrů s rekordním časem 37,10 s (s LOH 2008, Peking). A mimochodem věděli jste také, že Usain Bolt je držitelem světového rekordu nejvyšší dosažené rychlosti člověkem 44,72 km/h!

Inspirace pro ostatní

Usain je fenoménem a právem inspiroval celou řadu dalších sportovců, která rovněž dosáhla jedinečných výkonů.