Hledáte ideální boty na běhání? Pak jste tady správně, protože na těchto stránkách vám poradíme, které běžecké boty si pro svůj koníček zvolit.

Chcete kvalitní běžecké boty, ale nevíte jaké. Tak si nejprve zodpovězte otázku, v jakém terénu budete nejčastěji běhat? Většina běžců běhá v přírodě nebo na silnici. Pokud jste ten první případ, zvolte si terénní boty na běhání.

Boty do terénu

Terénní boty na běhání jsou těžší a robustnější. Některé z nich jsou vybaveny kvalitní nepromokavou vrstvou, která vás ochrání před proniknutím vody do obuvi i chladným počasím. Boty do terénu mají rovněž velkou stabilitu a značnou odolnost.

Boty do města a na silnici

Další volbou jsou silniční boty na běhání, které jsou pro změnu lehké a méně pružné. Tyto boty mají také jemnější vzorek. Jsou ideální pro běh na tvrdé a zpevněné povrchy jako je beton, asfalt nebo tartanová dráha.

Další možnost?

Pokud však chcete běhat na silnici i v terénu, zvolte si univerzální běžecké boty. Tyto boty jsou krosové, ale mají hladký vzorek. Je to však kompromisní řešení, které není úplně ideální. Druhou variantou je adaptace silničních běžeckých bot na odolnější konstrukci s hrubším vzorkem. Takové boty jsou zřejmě nejuniverzálnější, pouze v náročnějším terénu nebudete mít takovou stabilitu a odolnost.

Kritéria pro výběr běžeckých bot

Dalším kritériem, podle kterého budete běžecké boty vybírat, je velikost. Při výběru dáváme pozor na šířku i délku boty. Šířka není tak úplně důležitá, protože šířku boty lze do určité míry ovlivnit utažením šňůrek. Délka běžecké boty je však rozhodující. Běžeckou botu si vybírejte s komfortním prostorem v oblasti špičky. Při delším běhu vám totiž může noha zvětšit objem díky povolené klenbě, takže pohodlný prostor v oblasti špičky boty je žádoucí.

Rada na závěr:

Kupte si botu o číslo větší, než je velikost vaší civilní boty.