Nebaví vás neustále běhat stejné běžecké trasy kolem svého domu, nezoufejte a vyzkoušejte orientační běh v přírodě a budete příjemně překvapeni.

Orientační běh sice není žádná žhavá novinka, ale spousta lidí ho nikdy ve svém životě nevyzkoušela. Orientační běh je přitom velmi zajímavý a atraktivní sport, při němž musí být mozek stejně hbitý a rychlý jako vaše nohy.

O co jde v orientačním běhu?

Orientační běh je kombinací dvou sportů: běhu a orientace v mapě. Kdo má tedy rád běh v přírodě a mapy, je to ideální sportovní disciplína. Při samotném orientačním závodě je pak zapotřebí v co nejkratším čase překonat trať, která je tvořená jednotlivými kontrolami, mezi kterými je třeba zvolit vlastní ideální cestu.

Závody orientačního běhu se zpravidla konají v atraktivních lesních terénech. Pouze při sprintech se zamíří do větších historických měst, kde se musíte rovněž dobře a rychle orientovat, abyste zvolili tu nejkratší trasu.

Historie orientačního běhu

Kořeny orientačního běhu leží ve Skandinávii. Vůbec první mezinárodní závody v orientačním běhu proběhly v roce 1932 v Norsku. Střetly se tam týmy Norska a Švédska. V severských zemích jsou pro orientační běh ideální podmínky, takže nikoho nepřekvapí, že orientační běh je v těchto zemích stále velmi populární.

V České republice je však orientační běh rovněž populární. I v naší zemi jsou lesy a pěkná příroda, kde se orientační běh dá naplno trénovat a provozovat. Mezi nejatraktivnější místa u nás patří například trasy ve Vidnavě nebo Lipnici nad Sázavou. Na obou místech narazíte na mírně zvlněný terén s několika strmými kopci, které vám dají pořádně zabrat.

Závěr

Orientační běh má prostě své osobité kouzlo. Běháte v přírodě a přitom musíte neustále dávat pozor, kam běžíte. Romantika je zde prošpikovaná adrenalinem. Je to prostě zdravý sport, který spojuje fyzickou složku výkonu s duševní.