Lehká atletika není zrovna jedním z nejsledovanějších sportů a tak mnoho lidí ani vlastně neví, co si má pod tímto zvláštním pojmem představit. V tomto článku jsme vám proto připravili krátké shrnutí, které vás snad uvede do tématu. Především lehká atletika je jedním z nejstarších sportů a vychází z přirozeného rozsahu pohybů lidského těla.

Lehká atletika tak není jednou jedinou disciplínou, ale celou širokou škálou různých sportů. Tyto sporty ale obsahují jeden nebo více z pěti společných základních pohybových prvků a to: chůzi, běhu, vrhu, hodu a skoku.

běhání to je lehká atletika

Další velmi výraznou charakteristikou lehké atletiky je, že v ní závodník nemá za úkol porazit nějakého konkrétního soupeře, ale v nadnesené podobě vlastně bojuje sám se sebou. I když se například běhy konají hromadně, tak by nemělo docházet k žádnému kontaktu závodníků a vyhrát by měl ten s nejlepším časem. To že se startuje hromadně je tedy jenom vlastně pro efekt a větší zajímavost pro diváky. Nejlépe je tento princip vidět například u hodů nebo skoků, kdy k nim závodníci přistupují jednotlivě a vyhraje jedině ten s nejlepším výkonem.

Historie lehké atletiky je samozřejmě velmi rozsáhlá a můžeme předpokládat, že už někdy v pravěku si občas pračlověci změřili své schopnosti jenom tak pro zábavu. Velmi významně je však atletiky spojená s olympijskými hrami, jejichž tradice započala už v roce 776 př. n. l. Díky nim se následně tyto sporty dál vyvíjely rozšiřovaly po celém světě.